top of page

Sık Sorulan Sorular

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu ya da saç kaybı yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Saç ekimi tamamen kişiye özel planlanır ve uygulanır. Saç ekimi operasyonuyla hastanın genellikle ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saç kökleri toplanır ve seyrelme olan ya da tamamen dökülmüş olan kısımlarda açılan kanallara ekilir. Amaç; baş bölgesinde ekim yapıldığı belli olmayacak doğallıkta, kalıcı bir şekilde saçlı görünüm kazandırmaktır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Erkeklerde ve kadınlarda   19-20’li yaşlardan itibaren çeşitli nedenlerle saç dökülme sorunu yaşamış saç ekimine engel fizyolojik hastalığı olmayan ve donör alanında yeteri kadar folikülü olan her yaştaki tüm bireylere saç ekim operasyonu yapılabilir.

Saç Ekimi İçin Hangi Yöntem Kullanılıyor?

Günümüzde, saç ekimi operasyonlarının çoğunluğunu FUE yöntemi ile yapılmaktadır. Dikiş ve kesi izi olmadığı için hastalar daha rahat karar vermekte ve bu tekniği tercih etmektedirler. FUE yönteminde saçlar tek tek alınıp saçsız bölgelere nakledilir. Lokal anestezik ilaç ile saç kökü alınacak ve ekim yapılacak olan bölge uyuşturulur. Saç ekimi yapılacak kişinin, verici alan olarak kullanılmak üzere baş arkası ve yan taraflarında sağlıklı saçları olmalıdır. Saç köklerinin dökülmemeye kodlanmış (non androjenik) tüm alanı homojen ve orantılı kök alınarak kullanılmaktadır. Böylece gelecek yıllarda donör sahanın tekrar kullanılması mümkün olur. Devam eden yıllar içerisinde kişinin ihtiyacı ve beklentisine göre yine aynı yöntemle ikinci veya üçüncü seans saç ekim operasyonları da yapılabilmektedir.

Saç Ekimi İçin En Önemli Unsur Nedir?

Saç ekimi ciddi bir uygulamadır. Saç ekimi risklerinin en aza indirilmesi için hastane veya klinik ortamında yapılması gerekir. Bu konuda iyi bir eğitim almış ekip ve deneyimli plastik cerrahlar tarafınca gerçekleştirilmesi en iyi sonuçların alınması açısından çok önemlidir.

Saç Çizgisi Nasıl Belirlenir?

Saç çizgisi kişiye özel anatomik bir hattır. Alın dokusunun bitip saç dokusunun başladığı alandan doğal saç sınırına göre belirlenir. Saç ekiminde en önemli nokta alın kasına dikkat edilmesidir. Alın kasına inilmeden, mimik kaslarına zarar verilmeden saç çizgisi istenildiği şekilde ayarlanabilmektedir. Geniş alınlı ya da saçlarının iki yanı çok boş olan kişilerde de alın çizgisine dokunulmadan saç hattı değiştirilebilmektedir.

FUE Yönteminin Avantajları Nelerdir?

FUE yönteminde kökler teker teker alınır. Donör alanı minimum travmatize edilmektedir. Yara izi kalmaz. Sosyal hayata dönüş kısadır. Güvenli bir yöntemdir. Gerekli koşulları sağlayan kadın erkek her hastada uygulanabilmektedir.

FUE Yönteminde Günlük Yaşama Dönüş Adımları Nelerdir? Kaç Günde İyileşilir?

İşlemin ardından 2 gün sonra hastalar ilk yıkama ve pansuman için merkeze gelmektedir. İşlemden sonra ilk 2 gün dinlenmeleri önerilir. 2. gün bandajlar çıkarılır ve ilk yıkama yapılır. Bunun ardından günlük yaşama dönülebilmektedir. İlk yıkamadan son yıkmaya kadar yani 7-10 günlük bir süreçte saçlarda ekim yapıldığı belli olmaktadır. Kabuklanmalar görülmektedir. Son yıkamanın ardından ekim belirtileri tamamen ortadan kalkmış olur. Ardından saçların uzaması beklenir.

bottom of page